Odnośniki
Walory Przyrodnicze
Menu
Treść strony
WALORY PRZYRODNICZE GMINY BABOSZEWO
Miłośnicy przyrody i wypoczynku na łonie natury na pewno znajdą w Gminie Baboszewo coś dla siebie. Teren gminy przecinają malownicze doliny rzeczne Wkry i Raciążnicy, na spacer można wybrać się do lasów obfitujących w grzyby i jagody. Godne polecenia są również zabytkowe parki oraz rezerwat przyrody.
Najładniejsze widoki rozciągają się nad rzeką Wkrą - prawobrzeżnym dopływem Narwi. Przepływa ona przez północną część gminy, czyli przez miejscowości: Śródborze, Rybitwy, Dziektarzewo, Goszczyce Poświętne, Goszczyce Średnie. Wkra jest rzeką niezwykle urokliwą, której przeźroczyste wody płyną wśród łagodnych wzgórz morenowych i łąk pełnych kwiatów. Dolina Wkry stanowi fragment naturalnego krajobrazu zachowanego w centralnej Polsce. Liczne meandry nadają rzece unikatowy charakter, jej brzegi są z jednej strony urwiste, z drugiej płaskie, co dodaje szczególnego uroku temu miejscu.
Największy prawobrzeżny dopływ Wkry - rzeka Raciążnica, przepływa przez środkową część gminy z kierunku północno-zachodniego na południowy wschód, na odcinku około 14 km. Płynie wąsko wciętą doliną, o szerokości 1,5-3 metrów.
Na skarpie rzeki Wkry w Dziektarzewie położony jest rezerwat przyrody. Przedmiotem ochrony jest niewielki fragment starodrzewu pochodzenia naturalnego. Jest to obszar lasu o powierzchni o 5,35 ha. Całą powierzchnię pokrywają drzewostany mieszane w wieku 91-135 lat. Występuje tu wiele gatunków drzew, takich jak dąb szypułkowy, grab, lipa drobnolistna, jesion, sosna, brzoza, wiąz, olsza.
Będąc w Dziektarzewie, warto wybrać się na spacer do zabytkowego parku podworskiego z końca XIX wieku o powierzchni 5 ha (w tym dwa stawy). Dużo drzew zostało posadzonych po I wojnie światowej. Wiek najstarszych okazów dębów szypułkowych to blisko 200 lat. Park oraz kilka innych miejsc w Dziektarzewie można było oglądać w ekranizacji książki "Janko Muzykant" Henryka Sienkiewicza dla Teatru Telewizji.
Podworski Park w Galominie - obecnie z dawnego parku przy dworze pozostało zadrzewienie z przewagą gatunków rodzimych. Znajduje się tu między innymi pomnik przyrody - klon zwyczajny liczący blisko 150 lat.
Przez teren Gminy Baboszewo przebiega Nadwkrzański Obszar Chronionego Krajobrazu. Przechodzi on przez miejscowości Sarbiewo, Dłużniewo, Budy Radzymińskie do szosy Płońsk - Mława, przecina szosę w kierunku zachodnim w miejscowości Pawłowo. Dalej biegnie przez Pieńki Rzewińskie, Lachówiec i Dramin. Teren ten chroniony jest ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach oraz możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem, a także pełniona funkcja korytarzy ekologicznych. Obszar o całkowitej powierzchni 97.910,40 ha położony jest na terenie powiatów żuromińskiego, mławskiego, płońskiego i nowodworskiego.